Contact

For project inquiries and other job-related issues, please email me at mm@polishwordsmith.com.

54 Obywatelska
Tychy, śląskie
Poland

Journal

On Design

Mateusz Matysiak

As a work and organizational psychologist, I know the importance of ergonomy and design. It is not only the product itself that takes advantage of designer's work, but the user that experiences the product as well. Design can be observed as a set of rules or procedures for good work in general, and the work of a translator, transcreator, or copywriter in particular, as they become designers while 'designing' texts that are used by their audiences (users).

Almost all rules of good design can be applied to text translation, and this is even more important in reference to apps, programs, and websites as their interfaces all need to be properly designed (and localized) to be efficiently and willingly used by users. So the issues of design and text are bound together in software design through user experience, which indicates how the app, computer program, or website should be localized. Interfaces and menus are good examples of that as they limit the space available for translation, which may contain only a specific and rather small number of characters to be readable, usable and functional.

Below you will find ten rules of good design by Dieter Rams in my translation. The text was featured on the blog of 1001 rzeczy, a website promoting young designers and beautiful designs.

 

***

 

10 przykazań Dietera Ramsa

Dieter Rams jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych projektantów. Oprócz wielu ikon wzornictwa przemysłowego, takich jak kalkulator ET 66 i głośnik L2 firmy Braun czy uniwersalny system półek 606 firmy Vitsoe, jest on także autorem dekalogu dobrego designu, w którym wyłożył uniwersalne zasady projektowania, postulując powrót do prostoty i czystości formy.

L 2 speaker, 1958, by Dieter Rams for Braun

L 2 speaker, 1958, by Dieter Rams for Braun

RT 20 tischsuper radio, 1961, by Dieter Rams for Braun

RT 20 tischsuper radio, 1961, by Dieter Rams for Braun

1. Dobry design opiera się na innowacjach. Ponieważ możliwości postępu technologicznego są nieskończone, zawsze można ulepszyć design produktu i poprawić jego użyteczność. Pomimo że innowacyjny design zawsze idzie w parze z rozwojem innowacyjnych technologii, innowacyjność nigdy nie może być celem samym w sobie.

2. Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny. Użytkownik kupuje produkt, aby z niego korzystać. Ważny jest zatem nie tylko aspekt funkcjonalny, ale także psychologiczny i estetyczny. Dobry design uwydatnia funkcjonalność produktu, pomijając wszystko to, co nie spełnia lub zaprzecza temu kryterium.

3. Dobry design jest estetyczny. Estetyka produktu ma zasadnicze znaczenie dla jego użyteczności. Produkt używany jest codziennie, wywierając wpływ na użytkownika i jego samopoczucie. Tylko dobrze wykonane produkty mogą być piękne.

4. Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały. Dobry design pozwala zrozumieć, dlaczego produkt ma taką, a nie inną formę. Pozwala użytkownikowi intuicyjnie pojąć funkcje produktu i sprawia, że instrukcja użytkowania staje się niepotrzebna.

5. Dobry design jest dyskretny. Produkty, które spełniają swoje zadanie, są jak narzędzia. Nie są ani ozdobami, ani dziełami sztuki. Ich forma powinna zatem być neutralna i powściągliwa, zostawiając użytkownikowi możliwość ekspresji jego indywidualności.

TP 1 radio/phono combination, 1959, by Dieter Rams for Braun

TP 1 radio/phono combination, 1959, by Dieter Rams for Braun

Cylindric T 2 lighter, 1968, by Dieter Rams for Braun

Cylindric T 2 lighter, 1968, by Dieter Rams for Braun

6. Dobry design jest uczciwy. Nie wmawia użytkownikowi, że produkt jest bardziej innowacyjny, zaawansowany czy wartościowy niż w rzeczywistości. Nie manipuluje użytkownikiem, sprzedając obietnice bez pokrycia.

7. Dobry design jest ponadczasowy. Nie podąża za modami, a przez to nigdy się nie starzeje. Dobry design jest trwały nawet w czasach, w których standardem są przedmioty jednorazowego użytku.

8. Dobry design jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. W dobrym designie nie ma miejsca na przypadek i nieprzemyślane rozwiązania. Staranność i dokładność w procesie twórczym to oznaki szacunku dla użytkownika.

9. Dobry design jest przyjazny dla środowiska. Dobry design wyraża się w oszczędnym wykorzystaniu zasobów. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także przestrzeni wizualnej.

10. Dobry design jest oszczędny w środkach wyrazu. Mniej znaczy lepiej, ponieważ dobry design koncentruje się na istotnych funkcjach produktu, eliminując zbędne jego aspekty.

Jak widać, powyższe zasady stawiają w centrum każdego projektu użytkownika, jego potrzeby i doznania, a nie rzecz samą w sobie, czy też osobowość projektanta. Prostota formy ma przekładać się na użyteczność produktu, a jakość wykonania wyrażać szacunek dla tego, kto z tej konkretnej rzeczy korzysta na co dzień.